Co warto wiedzieć o kominkach otwartych?

Wszystko o kominkach wodnych
21 grudnia 2011

Kominki otwarte

Tradycyjne kominki otwarte są naprawdę pełne uroku i walorów estetycznych, przede wszystkim pozwalają nam na relaks przy „żywym ogniu” co niewątpliwie wpływa na kojącą atmosferę w domu. Często podczas deszczowych wieczorów widok palącego się ognia sprawia, że każdemu domownikowi udziela się ta niepowtarzalna atmosfera.

Jednak osoby posiadające te kominki u siebie w domu nie uważają ich raczej za główne źródło ciepła, gdyż większa ilość wytwarzanego ciepła ucieka niestety do komina, a tylko niewielka ilość ciepła pozostaje w pomieszczeniu. Dlatego też, wielu posiadaczy kominków otwartych zapalają je jedynie od czasu do czasu.

Główne elementy kominków otwartych

Głównymi elementami tworzącymi kominek tradycyjny jest popielnik, płyta paleniska, palenisko, otwór paleniska, płyta dymna, komora dymna oraz kanał dymowy. Przy budowie kominka należy pamiętać, że wszystkie elementy stykające się z ogniem tj. palenisko, komora i kanał dymowy muruje się w totalną spoinę. Kominki tradycyjne buduje się zazwyczaj z cegły cementowo-glinianej bądź ceramicznej, natomiast palenisko głównie z ceramicznej, a dodatkowo należy użyć wykładając wnętrze paleniska glinką ogniotrwałą. Więc jeżeli chcemy poświecić czas na obudowę oraz ogólna dekoracje kominka należy odczekać ok miesiąca aby móc bez obaw dokończyć wszelkie prace z kominkiem.

Niestety kominki te maja więcej wad niż zalet, gdyż nie są one tak bardzo funkcjonalne jak nowocześniejsze kominki, które są bardziej przystosowane do naszych potrzeb.

Wady i zalety kominków otwartych

Zaletami kominków otwartych jest przede wszystkim możliwość wytworzenie niepowtarzalnej atmosfery, a także możemy cieszyć się widokiem oraz zapachem palącego się ognia. W tym rodzaju kominków mamy również możliwość na ciągłe zmienianie kształtu paleniska, a także możemy używać tych kominków jako girl.

Jednak wad jest znacznie więcej, a mianowicie zużywają one znacznie więcej powietrza na m3 niż np. komuniki zamknięte, oprócz tego kominki otwarte mogą być opalane tylko drewnem, przez co zużywają więcej drewna niż kominki z wkładem. Należy również pamiętać o tym, że ogrzewanie pomieszczenie żywym ogniem wiąże się z zastosowaniem parawanu, który będzie chronił pomieszczenie przed wypadającymi iskrami z paleniska.

Podsumowując kominki otwarte niepodważalnie mają niesamowity urok, jednak nie nadają się głównie do ogrzewania domu. Są również kłopotliwe z podstawowych względów takich jak utrzymanie czystości oraz bezpieczeństwo, gdyż posiadając taki kominek nie możemy pozwolić sobie na wyjście z domu bez uprzedniego zgaszenia ognia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.