Jak wybrać wkład kominkowy?

Kominki wolnostojące i ich zalety
Kominki wolnostojące i ich zalety
23 sierpnia 2012
Kominki elektryczne czy piece kaflowe?
Kominki elektryczne czy piece kaflowe?
31 stycznia 2013

Kominek w domu spełnia wiele funkcji, ale najpopularniejszymi, dla których decydujemy się na jego budowę to jego funkcje dekoracyjne i dawanie ciepła w domu, bez dużych nakładów finansowych. Należy przy tym pamiętać, że funkcjonalność kominka zależy bezpośrednio od dobrze wybranego wkładu kominkowego.

Oferowane obecnie na rynku wkłady kominkowe wykonywane są w dwóch technologiach – albo odlewane z żeliwa, albo zbudowane ze stali nierdzewnej z szamotowymi okładzinami. Jak wszystko, tak i te dwie technologie mają swoje wady i zalety.

Żeliwo cechuje się dużą bezwładnością cieplną. Oznacza to, że kominek dłużej się nagrzewa, ale równie długo to ciepło oddaje. Wkłady żeliwne są bardzo ciężkie, przez co mogą być trudne w montażu, ale rekompensuje to fakt, że są one trwałe i odporne na korozję.

Stal, w przeciwieństwie do żeliwa, szybko przekazuje ciepło do otoczenia, przez co szybko się ochładza. Dlatego we wkładach stalowych montowane są szamotowe okładziny, które mają temu zjawisku zapobiegać. Stal dobrej jakości jest odporna na korozję, a także zmiany temperatury, natomiast ta gorszej jakości pod wpływem gorących spalin może korodować.

Szamot jest montowany w kominkach z wkładami stalowymi i to właśnie on ogrzewa pomieszczenie długo po wygaśnięciu paleniska. Jest to możliwe dzięki dobrej akumulacji ciepła, jaką cechuje się szamot. Niestety szamot posiada też wady i najważniejszą z nich jest fakt, że elementy szamotowe mogą pękać.

Wybór wkładów kominkowych

Najczęściej podstawowym kryterium wyboru wkładu kominkowego jest jego cena. Jednak w tym wypadku nie jest to dobry wskaźnik, pod wpływem którego powinniśmy podejmować decyzje. Tanie wkłady zazwyczaj wykonane są z jakościowo gorszych materiałów, które są mniej odporne na wysoką temperaturę. To samo dotyczy się również szyb, które są jednym z droższych elementów wkładu. Najczęściej stosowana jest w tym wypadku żaroodporna ceramika szklana.

Wybieramy wkład kominkowy – na co zwrócić uwagę

– moc minimalna w kilowatach – średnia moc uzyskiwana w czasie pełnej godziny eksploatacji paleniska
sprawność grzewcza – powinna wynosić od 50 do 80% w przypadku nowoczesnych kominków
– wielkość paleniska – zazwyczaj od 60 do 100 cm
– kształt frontu wkładu kominkowego, rodzaj wykończenia frontu oraz ilość i rodzaj przeszklonych ścianek – decydują o wyglądzie kominka i cenie wkładu
– sposób otwierania drzwiczek – najczęściej na bok
– sposób wybierania popiołu – zazwyczaj szuflada lub wybieranie z dolnej płyty paleniska
– regulacja procesu spalania – poprzez otwieranie i zamykanie szybra lub za pomocą przepustnic.

Kominek może stanowić bardzo interesujący sposób na aranżację salonu. Może być wyłącznie dekoracją pomieszczenia, w którym będzie się znajdował, ale może stać się sposobem na ogrzewanie jednego pomieszczenia lub nawet całego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.