Rodzaje kratek kominkowych

Wosk zapachowy – jak używać?
1 października 2019
Kratki kominkowe

Kratki kominkowe są jednym z podstawowych elementów każdego kominka bez względu na jego konstrukcję. Odpowiadają one za doprowadzenie oraz odprowadzenie ciepła, a także zabezpieczają przed przegrzaniem sufitu czy obudowy.

Kratki kominkowe – rodzaje

Wyróżniamy wiele rodzajów kratek kominkowych w zależności od funkcji jaką pełnią. Do podstawowych typów zaliczamy:

  • Kratki dostarczające powietrze do obudowy kominkowej, tzw. kratki wlotowe.
  • Kratki wylotowe, które montowane są w górnej części kominka w celu odprowadzenia ciepłego powietrza.
  • Kratki dekompresyjne z kolei zabezpieczają sufit przed przegrzaniem. Montuje się je zazwyczaj ok. 40 cm poniżej sufitu. Na tej wysokości występuje najwyższa temperatura w kominku.
  • Czerpnie i anemostaty mają za zadanie pobieranie powietrza do instalacji wentylacyjnej. Te pierwsze montuje się na zewnątrz, anemostaty z kolei najczęściej umiejscowione są w suficie.

Kartki kominkowe – materiały

Kratki kominkowe pracują zazwyczaj w wysokich temperaturach. Powoduje to, że nie mogą one być wykonane z tworzyw sztucznych tak jak kratki wentylacyjne. Odpowiednią wytrzymałość termiczną zapewnią kratki zrobione ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej, a także żeliwne. Produkowane obecnie kratki są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Sprawia to, że dopasowanie ich do wnętrza nie stanowi problemu.

Kartki dekoracyjne

Kratki kominkowe mogą pełnić również funkcje dekoracyjne. Zazwyczaj do tej grupy zaliczane są kratki kominkowe otwarte typu luft. Posiadają one w większości zasłonięty wlot powietrza, co czyni ich wygląd prostszym i bardziej eleganckim. Powoduje to jednak konieczność dokładnego przestrzegania instrukcji montażu dostarczonej przez producenta w celu zachowania odpowiedniego obiegu powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.